Siódma edycja „You Can Dance – Po prostu tańcz” na wiosnę 2012.

Obok „Tańca z Gwiazdami” program tvn we wrześniu 2007 r. zaoferował swoim widzom nowy program rozrywkowy typu talent show „You Can Dance – Po prostu tańcz”. Audycja była i jest produkowana na licencji amerykańskiego formatu „So You Think You Can Dance”, a jej zasady są bardzo podobne do zasad, jakie obowiązywały „Idolu” (Polsat program). Od czasu rozpoczęcia nadawania tego programu wśród młodzieży nastąpił istny szał na trenowanie wszelkiego rodzaju tańców od towarzyskich począwszy, przez balet, taniec współczesny, aż na akrobatyce artystycznej czy tańcu na rurze skończywszy. Równocześnie więc, zgodnie ze znanym hasłem handlowym „jest popyt jest podaż”, została otwarta niezliczona ilość szkół tańca. Jak to zwykle bywa w 2012 r. pojawi się odpowiednik „You Can Dance”, jakim będzie program Polsat o nazwie „Tylko taniec”.

Programy muzyczne „po Idolu” w Polsce.

Do bardziej znanych programów muzycznych, jakie były emitowane „po Idolu” należały m. in.: „Must be the music” (program Polsat), „The X Factor” (program TVN), „The Voice of Poland” czy „Bitwa na głosy” (dwa ostatnie to programy emitowane na TVP2). W tych programach uczestniczyli laureaci castingów, które odbywały się w wybranych miastach w Polsce. Obok nich istniały także programy, do których zapraszano, podobnie jak w „Tańcu z Gwiazdami”, znane osoby z branży filmowej, muzycznej czy szeroko rozumianego świata show biznesu. Przykładem takiego programu był program tv „Jak oni śpiewają” nadawany przez telewizję Polsat. Poza programami typu talent show nadawane są także teleturnieje opierające się na wiedzy muzycznej uczestników („Jaka to melodia?”, „Tak to leciało!” – program TVP1).

„Idol” – drugi telewizyjny konkurs muzyczny w Polsce.

„Idol”, program telewizyjny Polsatu, był drugim telewizyjnym konkursem wokalnym w Polsce (po polskiej produkcji, „Szansie na sukces”). Pierwsza edycja programu miała miejsce w 2002 r. Po wstępnych eliminacjach, które miały postać castingów prowadzonych w kilku większych miastach, specjalna komisja wybierała finalistów konkursu, którzy wykonywali utwory wokalne w kolejnych programach. Zwycięzcę programu wybierali zaś widzowie. Jednak jak się okazało nie tylko wygrani odnosili sukcesy na rynku muzycznym. Najlepszym przykładem może być Ania Dąbrowska, która opuściła program tv jako trzecia, ale z czasem zyskała większą popularność niż zwyciężczyni tej samej edycji Alicja Janosz. Jak więc widzimy tego typu programy tv, których odpowiedniki tworzy się dziś wydawałoby się w nieskończonych ilościach, okazały się świetnym sposobem na zaistnienie w polskim muzycznym światku.